Since 1854 • Bay St. Louis, MISSISSIPPI

Series List

Saint Stanislaus Library – Series List

 

The Strange Case of Origami Yoda – Tom Angleberger
The Strange Case of Origami Yoda
Darth Paper Strikes Back!
The Secret of the Fortune Wookiee
The Surprise Attack of Jabba the Puppett!
Princess Labelmaker to the Rescue
Emperor Pickletine Rides the Bus
The Naturals – Jennifer Barnes
The Naturals
Killer Instinct
All In
The Katerina Trilogy – Robin Bridges
The Gathering Storm
The Unfailing Light
The Morning Star
Graceling – Kristen Cashore
Graceling
Fire
Bitterblue
The Selection – Kiera Cass
The Selection
The Elite
The One
The Heir
The Crown
The Testing – Joelle Charbonneau
The Testing
Independent Study
Graduation Day
Al Capone – Gennifer Choldenko
Al Capone Does My Shirts
Al Capone Shines My Shoes
Al Capone Does My Homework
Al Capone Does My Dishes
City of Bones – Cassandra Clare
City of Bones
City of Ashes
City of Glass
City of Fallen Angels
City of Lost Souls
City of Heavenly Fire
Infernal Devices – Cassandra Clare
Clockwork Angel
Clockwork Prince
Clockwork Princess
Artemis Fowl – Eoin Colfer
Artemis Fowl
The Arctic Incident
The Eternity Code
The Opal Deception
The Lost Colony
The Time Paradox
The Atlantis Complex
The Last Guardian
Hunger Games – Suzanne Collins
Hunger Games
Catching Fire
Mockingjay
House of Secrets – Christopher Columbus
House of Secrets
Battle of the Beasts
Clash of the Worlds
Matched – Ally Condie
Matched
Crossed
Reached
Maze Runner – James Dashner
The Maze Runner
The Scorch Trials
The Death Cure
The Kill Order
The Fever Code
Mortality Doctrine – James Dashner
The Eye of Minds
The Rule of Thoughts
The Game of Lives
Gunner Scale
William Shakespeare’s Star Wars
The Phantom of Menace
The Clone Army Attacketh
Tragedy of the Sith’s Revenge
Verily, A New Hope
The Empire Striketh Back
The Jedi Doth Return
Thomas Covenant – Stephen Donaldson
Lord Foul’s Bane
The Illearth War
The Power That Preserves
The Wounded Land
The One Tree
White Gold Wielder
The Runes of the Earth
Fatal Revenant
Against All Things Ending
The Last Dark
The City of Ember – Jeanne DuPrau
The City of Ember
The People of Sparks
The Diamond of Darkhold
The Prophet of Yonwood 
Chronoptika – Catherine Fisher
Obsidian Mirror
The Slanted Worlds
The Door in the Moon
The Speed of Darkness
Half Bad – Sally Green
Half Lies
Half Truths
Half Bad
Half Wild
Half Lost
Tim Green football books – listed chronologically
Football Genius
Football Hero
Football Champ
The Big Time
Deep Zone
Unstoppable
First Team
Kid Owner
Left Out
Tim Green baseball books – listed chronologically
Rivals
Lost Boy
Home Run
John Grisham – listed chronologically
The Firm
The Pelican Brief
A Time to Kill
The Client
The Chamber
The Rainmaker
The Runaway Jury
The Partner
The Street Lawyer
The Testament
The Brethren
Skipping Christmas
A Painted House
The Summons
Bleachers
The King of Torts
The Last Juror
The Broker
Theodore Boone – John Grisham
Kid Lawyer
The Abduction
The Accused
The Activist
The Fugitive
Mapmakers – SE Grove
The Glass Sentence
The Golden Specific
The Crimson Skew
Alex Rider – Anthony Horowitz
Skeleton Key
Eagle Strike
Raven’s Gate
Scorpia
Ark Angel
Stormbreaker
Point Blank
Snakehead
Crocodile Tears
Scorpia Rising
Russian Roulette
Freakling – Lana Krumwiede
Freakling
Archon
True Son
Grave Mercy – Robin LaFevers
Grave Mercy
Dark Triumph
Mortal Heart
Death Cloud – Andrew Lane
Death Cloud
Rebel Fire
Black Ice
Fire Storm
Snake Bite
Knife Edge
Stone Cold
Night Break
I Am Number Four – Pittacus Lore
I Am Number Four
The Power of Six
The Rise of Nine
The Fall of Five
The Revenge of Seven
The Fate of Ten
United As One
The Giver – Lois Lowry
The Giver
Gathering Blue
Messenger
Son
Mike Lupica – listed chronologically
Travel Team
Heat
Summer Ball
The Big Field
Million-Dollar Throw
Hero
The Batboy
The Underdogs
True Legend
Game Changers
QB 1
Play Makers
Fantasy League
Fast Break
The Only Game
Last Man Out
The Extra Yard

Legend – Marie Lu
Legend
Prodigy
Champion
Young Elites – Marie Lu
The Young Elites
The Rose Society
The Midnight Star
The Apothecary – Maile Meloy
The Apothecary
The Apprentices
The After-room
Cinder – Marissa Meyer
Cinder
Scarlet
Cress
Winter
Ascendance Trilogy – Jennifer Nielsen
The False Prince
The Runaway King
The Shadow Throne
Mark of the Thief – Jennifer Nielsen
Mark of the Thief
Rise of the Wolf
Wrath of the Storm
Miss Peregrine’s – Ransom Riggs
Home for Peculiar Children
Hollow City
Library of Souls
Divergent – Veronica Roth
Divergent
Insurgent
Allegiant
Four
Altered – Jennifer Rush
Altered
Erased
Reborn

The Winner’s Curse – Marie Rutkoski
The Winner’s Curse
The Winner’s Crime
The Winner’s Kiss
Sky Chasers Series – Amy Kathleen Ryan
Glow
Spark
Flame
The Alchemyst – Michael Scott
The Alchemyst
The Magician
The Sorceress
The Necromancer
The Warlock
The Enchantress
Shiver – Maggie Stiefvater
Shiver
Linger
Forever

Raven Boys – Maggie Stiefvater
The Raven Boys
The Dream Thieves
Blue Lily, Lily Blue
The Raven King
Daughter of Smoke and Bone – Laini Taylor
Daughter of Smoke and Bone
Days of Blood and Starlight
Dreams of Gods and Monsters
Lord of the Rings – Tolkien
The Fellowship of the Ring
The Two Towers
The Return of the King
Next – Kevin Waltman
Next
Slump
Pull
Quicks
The Uglies – Scott Westerfeld
Uglies
Pretties
Specials
Extras
Leviathan – Scott Westerfeld
Leviathan
Behemoth
Goliath