Faculty and Staff

Brendan Allen

Courses: AP American History, AP European History, U.S. History 8

Extracurricular: Robotics

Jeff Anderson

Title: Science Department Chairperson

Courses: Chemistry II (H), Chemistry (H), Chemistry

Anne Bair

Title: Admissions and Marketing Coordinator

Harriet Bellone

Courses: Religion II, Religion III

Extracurricular: Environmental Club

Elaine Bergeron, RN

Title: Registered Nurse

Andree Bonnaffons

Title: Director of Guidance

Extracurricular: Big Brother & Little Brother, Bowling

Letha Boudreaux

Title: Marine Science Program Director

Courses: Biology (H), Marine Science, Marine Science II

Extracurricular: Klagetoh Mission Trips

Robbie Brewer

Title: Director of Facilities, Student Worker Program Supervisor

Jeremy Clark'98

Title: Director of Admissions

Extracurricular: Student Ambassadors

Chase Cooley

Courses: Geography, JH Physical Education

Extracurricular: V & JV Football - Defensive Coordinator

Brad Corley

Courses: Algebra I, Algebra I (H), Geometry (H)

Extracurricular: Head Baseball Coach

D.P. Daigle

Title: Director of Student Activities

Courses: English I

Extracurricular: Head Cross Country Coach

Irby Dossett'14

Courses: English 7, English 8

Extracurricular: Assistant Baseball Coach, Junior High Football

Sandra Farrior

Title: Assistant to Dean of Students, Main Office Secretary

Edward Gamard'05

Courses: Math 7, Pre Algebra

Extracurricular: Lacrosse

Kyla Grace

Title: Librarian

Courses: English I

Extracurricular: National Honor Society, National Junior Honor Society

Daniel Grieves'11

Title: Campus Minister

Courses: Religion 7

Extracurricular: Head Basketball Coach, Student Ministry

Christine Harris

Title: English Department Chairperson

Courses: English I (H), English IV, English IV (H), English IV (AP), Yearbook

Extracurricular: International Club

Jennifer Kayes

Courses: English III (AP), French I, French II

Extracurricular: French Honor Society, Varsity Quiz Bowl

Jacob Kurka'18

Title: Prefect - Blanchard Hall

Katelyn Ladner

Courses: English II, English II (H), English III, English III (H)

Tim Lala

Courses: Algebra II, Algebra II (H), Physical Education

Extracurricular: Varsity Head Football Coach

Cathy Lawson

Courses: Ceramics, Health, Visual Arts I

Extracurricular: eSports

Jarell Lee

Title: Residency Academic Coordinator

Mark Logan'86

Courses: Entrepreneurship, ICT II, Personal Finance

Extracurricular: Head Golf, Football

Pedro Maciel'09

Title: Director of Residency / Travel & Activity Director

Therese Mancevski

Title: College Counselor, Testing Coordinator

Courses: College and Career Planning, English IV

Extracurricular: Bowling

Cole Marshall'14

Title: Summer Camp Director | Facilities Rental Coordinator

Glenn Melville

Courses: Geography, Study Skills

Extracurricular: Fellowship of Christian Athletes, Jr High Baseball, Jr High Basketball, Jr High Football

Sandra Odom

Title: Assistant to the President / Assistant to the Advancement Team

Daniel Rorabaugh

Title: Band Director

Courses: Advanced Band, Beginning Band, Band II, Percussion

Jordan Roy

Title: Mathematics Department Chairperson

Courses: Calculus (AP), Calculus (H)

Extracurricular: Mu Alpha Theta

Seth Rugg

Courses: Modern World History, Junior High Physical Education, US History

Extracurricular: Varsity Football Special Team Coordinator, Varsity Baseball Coach

Ramone Tate'13

Courses: Religion 7, Religion 8

Extracurricular: Varsity Basketball, JV Basketball

Tate Thigpen

Courses: Ancient World History, US Government, US Government (AP)

Extracurricular: Football - Varsity Offensive Coordinator

Kristen Tusa

Courses: Academic Assistance JH & HS, Religion I, English 7

Extracurricular: Key Club, Student Council

Zach Villarrubia

Courses: STEM, Science 8

Extracurricular: Head Soccer Coach, Track

Freddy West'91

Courses: Biology, Intro to Construction, Science 7

Dan Zwerg

Title: Director of Technology

Courses: Aviation

Extracurricular: Head Sailing Coach, Remote Control Club