Faculty and Staff

Jeff Anderson

Title: Science Department Chairperson

Courses: Chemistry, Chemistry(H), Chemistry II (H), STEM

Extracurricular: Robotics

Harriet Bellone

Courses: Religion II, Religion III

Extracurricular: Environmental Club

Letha Boudreaux

Title: Marine Science Program Director

Courses: Marine Science, Biology (H)

Extracurricular: Klagetoh Mission Trips

Betsy Brennan

Courses: Religion I, Religion IV

Extracurricular: Student Ministry, Karios

Robbie Brewer

Title: Director of Facilities, Student Worker Program Supervisor

Ashton Cagnolatti

Courses: Religion 7, Religion 8

Extracurricular: Golf Moderator, Football

Brad Corley

Courses: Algebra I, Geometry (H), Geometry

Extracurricular: Baseball

D.P. Daigle

Title: Dean of Students

Extracurricular: Head Cross Country Coach

Sam Doescher

Title: Summer Camp Director, Facilities Rentals Coordinator

Aaron Dunklin'00

Courses: PE, Personal Finance, Journalism Lab

Extracurricular: Head Basketball Coach, Track

Nate Encrapera

Courses: US Government, Economics, PE

Extracurricular: Head Football Coach, Baseball

Sandra Farrior

Title: Assistant to Dean of Students, Main Office Secretary

John Haberman

Courses: World History, US Government (AP), US History (AP), European History (AP)

Extracurricular: Head Junior High Basketball Coach, Football

Christine Harris

Title: English Department Chairperson

Courses: English II (H), English IV, English IV (H), English IV AP

Extracurricular: International Club

Tyler Harris

Title: Director of Student Activities

Courses: Journalism

Extracurricular: Yearbook, Football

Peter Hoffer

Title: Athletic Trainer

Courses: Anatomy & Physiology, Biology, Health

Extracurricular: Lacrosse

Jeff Jordan

Courses: US History 8, US History

Extracurricular: Football, Track

Jennifer Kayes

Courses: French I, II, III, IV, English III (AP)

Extracurricular: French Honor Society

Cathy Lawson

Courses: Visual Arts I, II, Ceramics

Extracurricular: Fine Arts Society

Mark Logan'86

Courses: ICT II, Computer Applications, Entrepreneurship, PE

Extracurricular: Head Baseball Coach, Football

Pedro Maciel'09

Title: Assistant Director of Admissions / Assistant Director of Residency

Sue Mahoney

Title: Assistant to Director of Admissions

Rahman McGill

Courses: English II, English III, English III (H)

Extracurricular: Football, Youth Legislature

Stace McRaney

Title: Athletic Director

Courses: PE

Extracurricular: Head Junior High Football and Baseball Coach

Brian Murphy

Title: Director of Advancement

Extracurricular: Lacrosse

Karen Noel

Courses: English 7, English 8

Extracurricular: Key Club

Sandra Odom

Title: Assistant to the President / Assistant to Advancement Team

Jason Payne

Courses: Spanish I, Spanish II, English I, English I (H)

Extracurricular: E-Sports, Chess

Tim Roberts

Courses: Mississippi Studies, World Geography, Religion III

Extracurricular: Service Program Director

James Robinson

Courses: Algebra II, Algebra II (H), Algebra III, Pre-calculus

Extracurricular: Football, Baseball

Jordan Roy

Title: Mathematics Department Chairperson

Courses: Physics, Physics (H), Calculus (AP), Algebra III (H)

Extracurricular: Mu Alpha Theta

Aimee Saucier

Title: Director of Finance

Extracurricular: Cheerleaders

Nathan Shuffitt

Title: Band Director

Courses: Beginning Band, Advanced Band, Percussion

Extracurricular: Marching Band, Jazz Ensemble

Jennifer Taylor

Title: Guidance Department Chairperson, Counselor for Grades 7 – 9

Extracurricular: National Honor Society, National Junior Honor Society

Kristen Tusa

Title: Residency Program Academic Coordinator and Travel Coordinator

Courses: Psychology AP, Academic Assistance, ESL

Zach Villarrubia

Courses: Science 8, Study Skills

Extracurricular: Head Soccer Coach, Track

Dan Zwerg

Title: Director of Technology

Extracurricular: Head Sailing Coach, Remote Control Club